Jiří Raška: Více sportovních aktivit ve Frenštátě pro mládež i k podpoře turistiky

Jiřího Rašku zřejmě netřeba dlouze představovat. Syn olympijského vítěze Jiřího Rašky a bývalý aktivní sportovec v současné době vede stavební firmu. Přečtěte si rozhovor se sedmičkou na kandidátce sedmičky, FREN – Sdružení nezávislých kandidátů.

Ve Frenštátě asi lidé jméno Jiří Raška neslyší poprvé…
Myslím si, že mne místní lidé znají jako syna svého otce – olympijského vítěze Jiřího Rašky, i jako bývalého aktivního sportovce či podnikatele.

Přesto, že Vaše jméno lidé znají, můžete nám přesto stručně popsat svůj dosavadní příběh?
Narodil jsem se na Čeladné. Bydlím odjakživa ve Frenštátě na Horečkách. Školu jsem absolvoval ve Frenštátě a vyučil jsem se automechanikem v Tatře Kopřivnice. Od 10 let jsem se věnoval skokům na lyžích, ve 14 letech jsem byl zařazen do Střediska vrcholového sportu Vítkovice, kde jsem působil až do základní vojenské služby.

V DUKLA Liberec jsem se jako voják z povolání se zaměřením na sport stal členem reprezentačního družstva ve skoku na lyžích. Reprezentoval jsem Českou republiku na světové úrovni, na Mistrovství světa v Harrachově, Světovém poháru, Olympijských hrách ve francouzském Albertville v roce 1992.

Do roku 1994 jsem pracoval v MEZ Frenštát, do roku 1997 v Siemensu, poté jsem se rozhodl začít soukromě podnikat. Jsem nyní majitelem stavební firmy, která se zabývá pokrývačskými a klempířskými pracemi a výstavbou suchých staveb. Když jsem se v roce 1997 do této práce pouštěl, kariéru aktivního sportovce jsem ukončil.

Pokud jde o sport, jsem nyní členem Olympijského výboru ČR. Vzhledem k pracovním povinnostem jsem teď pouze aktivním hráčem III. Odborářské ligy v ledním hokeji. Svůj volný čas rád věnuji rodině, s manželkou máme dvě dcery.

Cítíte, že Vás slavné jméno nějak zavazuje?
Chtěl bych jít ve šlépějích svého otce a aktivně se zapojit do dění ve městě. V tomto rozhodnutí mě podpořila i má rodina a přátelé. Co cítím jako závazek vůči odkazu svého otce, je obnova chátrajícího areálu skokanských můstků, které nesou jeho jméno, a které pro něj byly vším.

Jaké další oblasti podle Vás Frenštát nejvíce pálí?
Mně osobně asi nejvíce vadí malá podpora sportovního vyžití ve Frenštátě. Dále zvyšující se kriminalita a narůstající drogová problematika. Obyvatelům Frenštátu jistě také leží na srdci stav zimního stadionu nebo obnova Horeček a samozřejmě hrozba těžby. Jako cestu k prevenci kriminality vidím lepší práci s mládeží nebo efektivnější práci Městské policie.

Čeho si na Frenštátu nejvíce ceníte?
Lidí a jejich přátelství. A také krajiny kolem Frenštátu.

S čím do politiky přicházíte a co bude podle Vás úkolem vítěze voleb?
Přicházím s čistým srdcem a s pocitem odpovědnosti. Vítěz voleb musí dělat takové kroky, které povedou k prosperitě města, spokojenosti občanů a k tomu, aby byl Frenštát dobrým místem k životu.