Konec důlní těžby ve Frenštátě se blíží. Je čas pokročit dál

Obyvatelé Frenštátu, kteří dlouhodobě brojí proti důlní těžbě v oblasti Beskyd, zaznamenali dílčí úspěch v kauze Dolu Frenštát. Krajský soud v Ostravě totiž ve středu 17. září 2014 zamítl žalobu těžební společnosti OKD, jejímž záměrem bylo prodloužit dobu trvání staveb v areálu zakonzervovaného Dolu Frenštát.

Rozhodnutí soudu přivítali také zástupci FREN – Sdružení nezávislých kandidátů. “Jsme rádi, že se soud ve věci Dolu Frenštát postavil na stranu našeho stavebního úřadu. Oblast Beskyd je svým přírodním bohatstvím a podobou horské krajiny naprosto výjimečná. Je pro nás nepředstavitelné, že i po tolika letech stále zůstává otázkou diskuze, zda se zde uhlí bude nebo nebude těžit. Dopady těžby by byly v místních podmínkách katastrofální a nenávratné,” uvedl Leo Bartoš. “Domnívám se, že bychom se od této problematiky měli na Frenštátsku již konečně posunout o krok dále. Je potřeba, abychom se ve Frenštátě věnovali řadě dalších důležitých oblastí. Potřebujeme své síly zaměřit na rozvoj města, podporu podnikání a cestovního ruchu,” dodal Bartoš.

Záležitost, ve které soud rozhodoval, se týká asi padesátky důlních staveb včetně těžebních věží, kterým již před lety vypršelo stavební povolení a místní stavební úřad rozhodl o jejich zbourání. Soud svým rozhodnutím potvrdil, že rozhodnutí stavebního i krajského úřadu bylo správné.

„Soud konstatoval, že závazné stanovisko správy CHKO bylo v řízení oprávněné a odůvodnění pro záporné závazné stanovisko bylo dostatečné,“
uvedli k případu Jitka Urubová za obec Trojanovice a mluvčí OKD Marek Síbrt.

Jeden ze tří sporů, které OKD v této záležitosti vede, tak spěje ke svému konci. Rozhodnutí soudu je pravomocné, je možné podat proti němu jen kasační stížnost.

O samotném bourání staveb vede OKD jiný soudní spor. Krajský soud v Ostravě letos rozhodl o odložení likvidace staveb Dolu Frenštát na neurčito, dokud nebude záležitost soudem přezkoumána.

Společnost OKD nadále udržuje důl v zakonzervovaném režimu. Z dolu čerpá vodu a zajišťuje větrání důlních prostor.

Zdroj: ČTK

[efb_likebox fanpage_url=“voltefren“ box_width=“630″ box_height=“300″ colorscheme=“light“ locale=“cz_CZ“ responsive=“0″ show_faces=“1″ show_header=“1″ show_stream=“0″ show_border=“1″ ]