Rozhovor s Leo Bartošem – jedničkou na kandidátce FREN

Při příležitosti Dne české státnosti jsme vyzpovídali lídra kandidátky FREN – Sdružení nezávislých kandidátů, pana Leo Bartoše.

Řekněte nám něco o svém vztahu k Frenštátu.
Ve Frenštátě jsem se narodil, chodil jsem tady do školy, pracoval jsem ve Frenštátě, podnikám zde a investuji. Za Frenštát jsem také aktivně sportoval. Bydlím na Horečkách a Frenštát jsem již v letech 1998 – 2002 za Sdružení nezávislých kandidátů zastupoval.

Ve Frenštátě vás tedy lidé určitě dobře znají…
Myslím, že ano. Jednak mne místní mohou znát z minulosti jako aktivního sportovce. Hrál jsem fotbal, závodně i stolní tenis, ve kterém jsem Frenštát úspěšně reprezentoval, několikrát jsem byl vyhlášen jako nejlepší sportovec okresu.

Lidé mne určitě znají také skrze mé pracovní aktivity. Za 24 let tvrdé práce, kdy jsem na začátku roku 1990 začal podnikat v podstatě od nuly, se mi podařilo vybudovat stabilní firmu. Postupně jsem jako elektromontér rozvodných zařízení rozšiřoval své služby od elektromontážních prací, vodo-topo-plyn, až po obchodní činnost s elektromateriálem, dále jsme expandovali do oblasti stavební činnosti a během těch let jsme se společně s mou manželkou začali věnovat i hotelovým službám.

Věnujete se opravdu velkému množství aktivit. Která z nich vás v současné době nejvíce zaměstnává?
Abych pravdu řekl, v poslední době jsem se asi nejvíce věnoval přestavbě Hotelu Bartoš.

Ve Frenštátě jste strávil v podstatě celý svůj život. Co se vám na Frenštátu líbí a co se vám naopak nelíbí?
Nedovedu si představit, že bych žil někde jinde. Narodil jsem se tady. Co na něm oceňuji asi nejvíce je, že odjakživa to bylo krásné, klidné, podhorské město plné úžasných lidí, obklopené nádhernou přírodou.

A co se mi nelíbí? Opravdu moc mi vadí, že se ještě 25 let po revoluci pořád musíme bavit o tom, jestli se ve Frenštátě bude, nebo nebude těžit uhlí. To je zásadní problém. Bavit se v této krajině, v tomto krásném regionu o těžbě, to je zkrátka špatně. Před pár dny jsme na toto téma přímo tady ve Frenštátě jednali s ministrem financí Andrejem Babišem. Byl znát jeho zájem a přislíbil nám v této věci svou podporu. Myslím si, že bychom se již od této problematiky měli posunout dál.

Další věc, která mi hodně vadí, je, když slyším, jak je na tom Frenštát špatně, co se týká drogové problematiky – drogově závislých mladých lidí i dealerů. A s těmito problémy je určitě také potřeba se poprat.

To jsou jistě oblasti, kterým byste se v komunální politice rád věnoval. Jaké jsou další?
Určitě. Toto jsou věci, které mne zajímají. Politika mi není lhostejná, jak ve městě, tak ve státě. Snažím se k těmto oblastem přistupovat aktivně. Další věc, kterou bych rád pomohl změnit, je systém zadávání veřejných zakázek. Internetové aukce apod. takříkajíc sdírají živnostníky z kůže. Co nevidím, je jakákoli podpora živnostníků, ani vytváření podmínek pro malé či střední firmy. Ani pro velké podniky zde nevidím moc velkou podporu. Přitom na tom zavisí zaměstnanost místních obyvatel, kupní síla i konkurenceschopnost a rozvoj regionu.

Co podle vás nejvíce pálí Frenštátčany?
Zjistil jsem, že lidé si často stěžují na to, že je jim město vzdáleno. Obrazně řečeno. Vnímají odlišnou komunikaci úřadu na vesnicích a u nás ve městě. Ten rozdíl je obrovský. Lidé vnímají jistou anonymitu. Město by se v tomto ohledu určitě mělo více přiblížit lidem. Být lidštější. Toho bych rád svým působením dosáhl.

S čím do politiky přicházíte?
Frenštát jako město mám nesmírně rád. Mám co nabídnout. V životě už jsem leccos prožil. Mám řadu zkušeností jako běžný občan i podnikatel a chci svými zkušenostmi přispívat ve prospěch města – aby lépe fungovalo a aby se ve městě rozumně rozhodovalo ve prospěch občanů. Aby se vedení města dokázalo lidem přiblížit. Spolupracovalo s občany v otázkách, které je skutečně tíží. Rád bych se zasadil o definitivní uzavření Dolu Frenštát. Chci ale jít dál, zasadit se o rychlejší rozvoj města, zasadit se o podporu sportu a rekreačního vyžití ve Frenštátě. Rozvoj místních cyklostezek, obnovu kulturního domu, zimního stadionu a Horeček, výstavbu hřišť pro děti i areálů pro sportovce. Vytvořením kvalitních podmínek pro rozvoj rodin a zájmů mládeže zároveň dosáhneme omezení kriminality a snížení počtu drogově závislých. Rád bych usiloval o podporu neziskového sektoru v oblasti rozvoje zájmů a aktivit mládeže i seniorů.

Vnímáte v tomto ohledu podporu druhých?
Ano, vedle svých dcer, zeťů, vnuků, vnuček a celé rodiny si cením důvěry kolegů z FREN – Sdružení nezávislých kandidátů, že mne postavili do čela kandidátky. Jsem věřící člověk a žádný ze svých úspěchů nepřisuzuji nějakým svým vlastním schopnostem. Jak jsem už kdysi v jednom rozhovoru zmínil, za vše, čeho jsem v životě dosáhl, vděčím Bohu. Svou práci a vše, co dělám, beru jako poslání, které chci naplňovat. Každodenním plněním povinností a tvrdou prací se snažím dojít k výsledkům, které jsou prospěšné pro všechny. Moc bych si přál, abych mohl přispět k tomu, že bude Frenštát pro lidi dobrým místem pro život, pro práci i volný čas. Od dětí až po seniory.

[efb_likebox fanpage_url=“voltefren“ box_width=“630″ box_height=“300″ colorscheme=“light“ locale=“cz_CZ“ responsive=“0″ show_faces=“1″ show_header=“1″ show_stream=“0″ show_border=“1″ ]