Petr Šmajstrla: Je mi blízká problematika okrajových částí města

Ing. Petr Šmajstrla je frenštátským rodákem. V komunální politice není nováčkem. Je trojkou na kandidátce FREN – Sdružení nezávislých kandidátů. Zeptali jsme se jej na jeho vztah k Frenštátu a na to, co by ve městě a jeho okolí rád změnil.

Jaký je Váš vztah k Frenštátu?
Jsem zdejší rodák. Z Frenštátu pochází celá rodina ze strany mého otce. Prožil jsem zde celý svůj život. Jsem frenštátský patriot v duchu hesla “kořen z pod Radhoště nevytrhneš”.

Bydlím na Papratné, což je okrajová část města. Mimo jiné i proto je mi blízká problematika okrajových částí města. Rád bych se jim aktivně věnoval v případě svého zvolení.

Představte se nám blíže – jakého jste vzdělání, jakému oboru se profesně věnujete, čím se po odborné stránce zabýváte?
Mám vysokoškolské vzdělání v oboru strojírenská technologie. Celý život pracuji v oboru výroby elektromotorů. Po roce 1989 jsem zastával řídicí funkce hlavně ve výrobě. Posledních 13 let jsem jednatelem společnosti pro výrobu zákaznických provedení elektromotorů. Po pracovní stránce se nyní věnuji hlavně rozvoji, zvyšování produktivity a konkurenceschopnosti společnosti. Bohaté zkušenosti, které mám s produktivitou a efektivitou v podnikatelské praxi, bych rád uplatnil i v práci pro město.

Odkud Vás můžeme znát?
Dlouhá léta jsem vedl výrobu v Siemens Frenštát. V 90. letech jsem po dvě volební období pracoval v Zastupitelstvu města Frenštát a v Radě města.

Jaké jsou Vaše koníčky?
Mým koníčkem je pěstování fuchsií. Býval jsem, už je tomu dávno, také aktivním sportovcem. Teď rekreačně hraji basket a v létě se věnuji cyklistice. Jsem taky náruživým fandou hokeje. Svůj volný čas trávím rád s rodinou. Jsem šťastně ženat, mám dvě dospělé děti, které mi dělají radost, a tři fantastické vnuky.

Čeho si na Frenštátu nejvíce ceníte?
Určitě je to pracovitost a přičinlivost jeho občanů. A co se na Frenštátu líbí asi každému, kdo sem zavítá, tak i mně se líbí jeho nádherná poloha v radhošťské kotlině.

A co se Vám naopak nelíbí? Co byste rád změnil?
Kdybych měl říct jednu věc, která se mi na Frenštátu nelíbí, budou to určitě doly na okraji města. Potenciální možnost těžby uhlí ve Frenštátě mě děsí. Rád bych přispěl k tomu, aby zde tato hrozba již nebyla.
Zároveň bych chtěl změnit k lepšímu podmínky pro podnikání středního stavu. A také vztah města k potřebám velkých podniků na území města. V této oblasti má Frenštát ještě velké rezervy.
Nízká úroveň komunikace mezi občany a výkonnou mocí města je bod, který mne rovněž trápí. Vtáhnout občany do dění, zapojit je do jednání zastupitelstva a získat je pro spolupráci při řešení budoucnosti města, je jednou z cest, jak společně dosáhnout lepších výsledků.
Do politiky přicházím s chutí využít svých letitých zkušeností ve prospěch frenštátských občanů.